Projelerimiz

Büyük Projelerimiz

 

GENÇ AKADEMİ

1300 Katılımcı

“Türkiye’nin Üniversite Buluşması” sloganıyla 2006 yılından  bu yana düzenlenen Genç AKADEMİ, Türkiye genelinde 70 farklı üniversite ve 80 farklı bölümden 1300 seçkin öğrencinin katılım gösterdiği bir ulusal öğrenci sempozyumudur.

Lider Konuşmacılar

İki gün boyunca oturumlar şeklinde gerçekleşen sempozyum dizisinde iş, sanat, siyaset ve medya alanlarının önde gelen lider konuşmacıları katılımcılar ile buluşmaktadır. Etkinlik dahilindeki seminerler, eğitimler ve interaktif aktiviteler sayesinde “Bugünün Söz Sahipleri”, “Geleceğin Söz Sahipleri” ile bir araya gelmektedir.

 

BUSINESSPOINT

60 Katılımcı

“Unleash your potential” sloganıyla yola çıkan BusinessPoint Türkiye’nin en iyi öğrencilerine iş hayatı simülasyonu sunmayı amaçlamaktadır. Etkinliğimizde ön eleme ile seçilen 60 3. ve 4. sınıf öğrencisi iki gün boyunca İstanbul’un seçkin ofislerinden birinde iş hayatını deneyimleme imkanı bulur. BusinessPoint katılımcıları Marketing Point, Finance Point, Crisis Point, Elevator Pitch ve Final olmak üzere 5 aşamadan geçerler.

İş Simülasyonu

Bu aşamalarda iş hayatının farklı alanlarını tecrübe ederek kendilerini geliştirme ve networklerini genişletme fırsatına sahip olurlar.Her aşamada katılımcılar beşer kişilik takımlar halinde farklı alanlara yönelik vakalara çözüm önerileri getirerek bunları sponsor şirket yetkililerine sunarlar. Kazanan takım üyelerinin her biri Türkiye’nin en iyi  üç MBA programından kendi seçtiklerinde Tam Burslu eğitim ve 10 bin Türk lirası ile ödüllendirilir.

Kariyer Etkinlikleri

CaseTrainer


Etkinlik Bilkent Üniversitesi 3. ve 4. sınıf öğrencilerini vaka tanımı ve çözümü hakkında geliştirmeyi amaçlamaktadır. Vaka çözümü yarışmalarına katılmış veya katılmamış, bu konuda eğitim almak isteyen tüm öğrenciler başvurabilir. Vaka eğitimini daha verimli hale getirmek açısından dörderli takımlar oluşacak şekilde CV elemesiyle 32 katılımcı belirlenir. 1 tam gün süren CaseTrainer 3 farklı aşamadan oluşur. 1. aşama sponsor şirket yetkilileri tarafından verilen vaka eğitimidir. Daha sonra ünlü danışmanlık şirketlerinden gelen yetkililerce belirlenen takımlardan, verilen vakayı çözmeleri ve sunum yapmaları beklenir. 3. aşama da ise takımlar jürilerden ayrıntılı feedback alır, sertifikaların verilmesiyle etkinlik tamamlanır.

Career Express

Öğrencilerin kariyer rotalarında yol gösterici olmak amacıyla gerçekleşen etkinliğimiz tüm Bilkent Üniversitesi öğrencilerine yöneliktir. Öğrencilerin eğitim hayatlarından sonraki kısma hazırlık şeklinde planlanan etkinlik 1 hafta sürmektedir. Kariyer tüyoları, sponsor şirketler tarafından verilen eğitimler, soft skill’leri geliştirmeye yönelik seminerler ve simülasyonlardan oluşur.

CaseBilkent

Her yıl Bilkent Üniversitesi’nin, kampüsün nabzı tutularak belirlenen bir sorununa, çözüm üretmek amacıyla düzenlenen bir vaka analizi yarışmasıdır. 3. ve 4. sınıf öğrencileri üçer kişilik takımlar halinde başvurur, sponsor şirket ön elemesiyle 6 takım finale kalır. Bilkent Üniversitesi’ni daha da güzelleştirmeyi hedefleyen projemizde öğrenciler bir hafta önceden verilen vakayı çözmek ve sunum hazırlamak durumundadır. Katılımcıların vaka çözme becerilerinin gelişmesi beklenirken, aktif üyelerimizden oluşan organizasyon takımımıza özel vaka eğitimi verilir. Bu sayede aktif üyelerimiz de iş hayatına yönelik beceriler kazanmış olurlar. Final günü jüriler, 6 takımın sunumu dinler, feedback verir, birinci olan takım Bilkent Üniversite’sinden MBA ödülü alırken, çözümünü yönetime sunma şansını yakalar. Ayrıca 2. ve 3. olan takımlara ipad gibi ödüller verilir.

Finance Days

Etkinlik küreselleşen dünyada gittikçe önemli hale gelen finans konusunu ele alır. 1 hafta boyunca finans alanını A’dan Z’ye derinlemesine işler. Etkinlik kapsamında seminerler, şirket tanıtımları, eğitimler, geziler ve alanında uzmanlarla birebir sohbet imkanı hedeflenir.

Investor

Geçtiğimiz sene ilkini gerçekleştirdiğimiz investor bir sanal borsa oyunudur. Başvurunuzdan sonra size sağlanacak bir panelde size verilen bütçeyle hisse senetleri ve varant piyasası üzerinden yatırımlar yapmanıza imkan sağlar. Yatırımlarınızın geri dönüşlerini test ederek sanal paranızı arttırıp sıralamada yükselerek büyük ödüle hak kazanabilirsiniz.

orbilkent.com/investor

TrendTopic

Etkinlik nisan aynın ilk iki haftası boyunca sektörün trend konularını ele alır. Her yıl 2 trend konu üzerinde durulan etkinlikte workshop, seminer, söyleşi gibi aktiviteler yer alır. Amacımız öğrencileri trend takibi konusunda bir adım öne taşıyarak o konuda öncü firmalarla bir araya getirerek firmalar için daha bilinçli bir aday kitlesi oluşturmaktır.

Üçüncükat Bülten, adını Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün Mühendislik Binası’ndaki 3. kattaki yerinden alır. Türkiye’nin ilk resmi izinli öğrenci kulübü yayınıdır ve tamamen öğrencilerden oluşan bir ekip tarafından Nisan 2005’den beri çıkarılmaktadır. İki ayda bir yayımlanan üçüncükat Bülten, Bilkent Üniversitesi’ndeki 23 adet farklı dağıtım noktasından tüm kampüse ulaşır.

  • Kariyer imkanları ile yapılan araştırmaları okurları ile paylaşır.
  • İş dünyası ve medyanın önemli isimleriyle yapılan interaktif röportajlarla, okurlarının da sesinin duyulduğu bir platform oluşturur.
  • Bülten ailesinin yoğun ve keyifli araştırmaları sonucu hazırlanan etkinlik rehberleri ile takipçilerinin hayatın hiç bir anından kopuk olmamasını sağlar.
  • Akademik hayattan insanları okurlarıyla bir araya getirerek bu alan ile ilgilenenlere yol gösterir.
  • Kısaca üçüncükat bülten, Bilkentli tüm öğrencilere bir şekilde dokunmaya çalışır.

Kamp’OR

Bilkent üniversitesi Endüstri Mühendisliği Operational Research kulübü olarak kulübümüzün gelişmesini hedefleyen Kamp’OR projesi aktif üyelerden mezunlara kadar herkesin katılım gösterdiği ve bilgi aktarımının en yüksek olduğu noktalardan birisidir.Senenin sonuna dogru gerçekleştirdiğimiz Kamp’OR’ da kulübümüzün yapısından, projelerinden ve işleyişinden bahsediyoruz.

Aynı zamanda sene içinde gerçekleştirdiğimiz bütün etkinlikleri tek tek konuşup tartıştığımız , yeni fikirleri değerlendirip kendimizi geliştirdiğimiz ve hem kendi vizyonumuzu hem de kulübümüzün vizyonunu genişlettiğimiz bir ortam oluşturuyoruz. Bu proje de “hep beraber daha iyiye daha güzele” doğru adımlar atmayı amaçlıyoruz. 

Koç-Kuzu Buluşması

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Operational Research Kulübü olarak kulübümüze yeni katılan öğrencilerin kuzu , kampüste uzun yıllardır okuyanların ise koç olarak yer aldığı koç kuzu projesindeki amacımız; üniversiteye yeni gelen öğrencilerin adaptasyon süreçlerinde onlara destek olmaktır.

Yani Koçlar kuzularına hem üniversiteye, hem kulübe, hem de Ankaraya alışma süreçlerinde destek oluyorlar ve bu sayede uzun yıllar boyu sürecek ve hiç unutulmayacak güzel dostluklar başlıyor. Bu proje kuzulara keyifli bir alışma süreci yaşatmanın yanında koçlarla kuzularının beraber zaman geçirmelerine olanak sağlıyor.

OR Mezun

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Operational Research Kulübü olarak, üniversite süresince aktif olduğumuz kadar mezun olduktan sonra da aktifliğimizi sürdürüyoruz çünkü mezunlarımızın kulübümüze olan bağlılığının bilincindeyiz. Gerçekleştirdiğimiz OR Mezun projesinin amacı , kulüp üyeleri ve geçmiş yıllarda kulüpte yer almış kişilerin bir araya gelerek buluşmalarını , deneyim ve bilgi aktarımı ortamı oluşmasıdır. Tüm bunların yanı sıra mezunlar ve üyeler arasında iletişim ve bilgi akışının kuvvetlenmesi,

kulübün aile yapısının geliştirilmesini ve “Hep beraber daha iyiye daha güzele” bir adım daha atılmasını sağlamaktır. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Operational Research kulübü olarak, kulüp kültürümüzü ve aile olma bilincimizi yansıtan OR Mezun projesiyle birlikte mezunlarımızla üyelerimizin arasında güzel bir bağ oluşturmayı ve hem mezunlarımıza, hem üyelerimize hem de kulübümüze değer katmayı hedefliyoruz.