Hakkımızda

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Operational Research Kulübü 1992 yılında Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencileri tarafından kurulmuştur. Kurulmasının ardından okul içinde yaptığı akademik ve kariyer tabanlı çalışmalarla adından söz ettirmeye başlamıştır.

1999 yılında ESTIEM (European Students of Industrial Engineering and Management) bünyesine katılan kulübümüz çalışmalarına yeni bir boyut kazandırmış ve Avrupa çapında etkinlikler düzenlemeye başlamıştır. 2009, 2010 ve 2011 yıllarında üç kere üst üste Avrupa’nın en aktif Endüstri Mühendisliği ve İşletme topluluğu seçilen kulübümüz bu konuda ilk ve tek öğrenci topluluğu olma özelliğini sürdürmektedir. Bunun yanısıra ESTIEM’in en büyük organizasyonu olan, 28 farklı ülke ve 68 farklı üniversiteden 250 katılımcının ağırlandığı CM (Council Meeting) organizasyonun gerçekleştirilmesini 2006 ve 2011 yıllarında üstlenerek, beş yıl içerisinde iki defa bu organizasyonu yapabilen ilk ve tek kulüp olmuştur.

2006 yılında “Türkiye’nin üniversite buluşması” sloganıyla Genç AKADEMİ organizasyonunu düzenlemeye başlayan kulübümüz 2012 yılında düzenlediği 8. Genç AKADEMİ organizasyonuyla 27 farklı şehirden 850 üniversite öğrencisini Ankara’da buluşturdu. Türkiye’de bir öğrenci kulübünün düzenlediği en büyük organizasyonlardan biri olan Genç AKADEMİ’yi düzenlemeye 12 yıldır devam ediyoruz.

2006 yılında “Bilkent değişiyOR…” mottosuyla, CaseBilkent organizasyonunu düzenlemeye başlayan kulübümüz, 7 yıldır Bilkent Üniversitesi’nin gelişmesine katkı sağlayan bir platform oluşturmaya devam ediyor.

2012 yılında IISE’de (Institute of Industrial Engineers) aktifleşen kulübümüz böylece, hem IIE hem de ESTIEM bünyesinde bulunan ilk ve tek kulüp olma özelliğini kazanmıştır. 2013 yılında ise IIE tarafından Gold Award ödülünü alarak Dünya’nın en önde gelen Endüstri Mühendisliği kulüplerinden biri olmuştur. Ayrıca 2013 yılının Haziran ayında İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz International IIE Conference etkinliğiyle Amerika kıtası dışında bu organizasyonu üstlenen ilk kulüp olduk.

Etkinliklerini Bilkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi’ne bağlı olarak 160’ı aktif yaklaşık 400 üyesiyle sürdüren ve hedef kitlesi tüm Bilkent Üniversitesi öğrencileri olan Endüstri Mühendisliği Operational Research Kulübü, yurtiçinde ve yurtdışında düzenlediği organizasyonlar ve yaptığı ortak çalışmalar ile Bilkent Üniversitesi’nin, Türkiye’nin, Avrupa’nın ve Dünya’nın en aktif öğrenci kulüplerinden biridir. Bilkent Üniversitesi’nde aktivitelerini sürdüren 70’in üzerinde öğrenci kulübü arasından Endüstri Mühendisliği Operational Research Kulübü son 9 yıldır Öğrenci Konseyi tarafından en aktif öğrenci kulübü seçilmektedir.